UrdhA�r-arrestet pA�r ThaA�in dhe Haradinajn nga Serbia janA� ende nA� fuqi

http://frc.dasmaninstitute.org/?p=3051 http://spravzhnja.in.ua/order-alavert-side Nela Kuburoviq, ministre e DrejtA�sisA� nA� Serbi ka theksuar se kA�rkesat e gjykatave serbe pA�r arrestimin e ThaA�it dhe Haradinajt mbeten nA� fuqi.
Ajo theksoi se tA� dy dyshohen pA�r krime tA� luftA�s, duke bA�rA� tA� ditur edhe njA� herA� se presidenti dhe kryeministri i KosovA�s janA� rikthyer nA� listat e INTERPOL-it.

a�?PA�r SerbinA�, ThaA�i dhe Haradinaj janA� tA� akuzuar pA�r krime serioze. Urdhrat e gjykatave serbe pA�r pababurgimin e tyre mbeten nA� fuqi. Kthimi i tyre nA� listat e Interpolit A�shtA� rezultat i ofensivA�s tonA� diplomatikea�?, tha Nela Kuburoviq, transmeton lajmi.net

Lexo edhe:  Peja bëhet me palestër të xhudos, MKRS i'a ndan 1.5 milion euro

Ajo nA� njA� intervistA� pA�r Novostin ka folur edhe pA�r GjykatA�n Speciale.

Tha se kjo gjykatA� do tA� mbetet vetA�m nA� letA�r.

a�?Nuk jam e sigurt se kjo gjykatA� do tA� jetojA� gjatA�. Aktakuzat ende nuk janA� shpallur, dhe asgjA� nuk po ndodh. Nuk ka procedura se autoritetet e PrishtinA�s dhe EULEX-i tA� pA�rfundojnA� me dA�nime pA�r krimet nA� luftA�a�?, tha ministrja serbe.

Ministrja serbe e drejtA�sisA� ka hedhur akuza te Kosova nA� lidhje me mungesA�n e informacioneve pA�r vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq.

Lexo edhe:  Iraku dënon me vdekje gruan që iu bashkua IS-it

a�?Ne kemi informacione shumA� tA� pakta pasi autoritetet e KosovA�s nuk i pA�rgjigjen aspak ProkurorisA� sonA�. Edhe tA� dhA�nat e autopsisA� nuk janA� dorA�zuar nA� kohA�n e duhura�?, thotA� ministrja serbe.

.Kuburoviq tutje ka theksuar se edhe EULEX-i nuk ka shprehur gatishmA�ri pA�r ta zbardhur rastin.

a�?PA�r momentin ne nuk kemi marrA� ndonjA� infromacion qA� do tA� na bindte se ata janA� tA� interesuar pA�r bashkA�punim. Natyrisht edhe EULEX-i nuk ka shprehur interes pA�r tA� ndA�rhyrA� nA� kA�tA� procesa�?, thotA� Kuburoviq.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.