Sallatë me lakra kineze. Interesante dhe e shijshme

 

Përbërësit:
1 lakër kineze,
200 g misër i ëmbël,
2 thelpinj hudhre, sipas shijes,
piper sipas shijes,
shumë pak kripë,
sheqer sipas shijes,
uthull molle,
2 lugë vaj ulliri.

Përgatitja:

Zieni misrin e ëmbël (15 minuta. Lëreni të ftohet.

Lakrën kineze pastrojeni nga fletët e jashtme, lani dhe priteni imët.

Shtoni hudhrën e grirë dhe erëzat e sipërpërmendura sipas shijes.

Në fund përzieni misrin e freskët dhe lëreni të ftohet.

Shërbejeni si sallatë apo si shtojcë.

Lexoni edhe: