Opozita nA� kA�rkim tA� formulA�s pA�r zgjedhje tA� parakohshme

http://toannhungauto.com/diabecon-price-in-india/ http://vidabreve.com/naprosyn-500-price/ http://www.everyonebegreen.com/buy-ashwagandha-plant-online-india/ Opozita nA� Kuvendin e KosovA�s vazhdon tA� kontestojA� legjitimitetin e qeverisA� aktuale tA� KosovA�s, por zyrtarisht nuk ka ndA�rmarrA� ndonjA� nismA� drejt ngritjes sA� ndonjA� mocioni tA� mosbesimit, sado qA� kjo A�A�shtje pA�rmendet si mundA�si reale.

NA� Kuvendin e KosovA�s, opozita po tregohet mjaft aktive. VetA�m pA�r seancA�n e kA�saj jave, opozita ka ftuar nA� katA�r interpelanca kryeministrin Ramush Haradinaj.

PA�rfaqA�suesit e Lidhjes Demokratike e KosovA�s, pA�rkatA�sisht partisA� mA� tA� madhe opozitare, kanA� pA�rsA�ritur edhe nA� seancA�n e sA� hA�nA�s se qeveria e drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj e ka humbur legjitimitetin pA�r tA� qeverisur me vendin.

Shefi i Grupit Parlamentar tA� Lidhjes Demokratike tA� KosovA�s, Avdullah Hoti, deri sa ka folur nA� seancA�, tha se A�shtA� e pakuptimtA� se si qeveria aktuale ka nA� kabinetin e vet ministra tA� cilA�ve u janA� ngritur aktakuza.

a�?NA� ketA� qeveri janA� tre ministra qA� kanA� aktakuza tA� ngritura. A�shtA� edhe njA� ministA�r qA� ka shkelur kodin penal duke rrezikuar sigurinA� publike, por qA� A�shtA� mbajtur nA� qeveri me votat e deputeteve tA� partive nA� ketA� koalicion. Por, ne nuk mund tA� pajtohemi qA� personat me aktakuzA� tA� vazhdojnA� tA� kryejnA� detyrat e tyre zyrtare. A�shtA� e qartA� se nA� krye tA� detyrave tA� tyre zyrtare nuk mund tA� jenA� tA� paanshme nA� ndA�rkohA� qA� hetohena�?, ka thA�nA� Hoti.

Lexo edhe:  A�eku: Grandi tA� rrA�nohet

DeputetA�t e LDK-sA�, kanA� kA�rkuar qA� kryeministri Ramush Haradinaj dhe Kryetari i Kuvendit tA� KosovA�s, Kadri Veseli dhe kryetar i PartisA� Demokratike tA� KosovA�s, pjesA� e koalicionit qeverisA�s qA� lirojA� nga detyra ministrat qA� u janA� ngritur aktakuza nga Prokuroria Speciale.

Kryetari i Kuvendit tA� KosovA�s, Kadri Veseli, tha se deputetA�t e LDK-sA� me disa A�A�shtje janA� duke ekzagjeruar nA� ketA� rrafsh.

a�?Do tA� pA�rgjigjem nA� pjesA�n A�ka kanA� tA� drejtA� dhe nA� pjesA�n qA� mendoj se ishte pak sa e shtuar e ekzagjeruar. NA� pjesA�n se sa A�shtA� e drejt do ta��i qA�ndroj deri nA� funda�?, tha Veseli.

Lexo edhe:  Përsëri lajm i keq për Cristiano Ronaldon

NA� anA�n tjetA�r, deputeti Avdullah Hoti, tha se sa mA� parA� duhet tA� caktohet data e zgjedhjeve duke u mbA�shtetur nisA�m e tyre pA�r zgjedhje tA� jashtA�zakonshme.

a�?Ne nuk mund ta��ju ndihmojmA� qA� tA� pastroni radhA�t e juaja nga njerA�zit qA� po akuzohen A�do ditA� pA�r vepra tA� ndryshme. A�shtA� e qartA� se ky koalicion ka humbur legjitimitetin nA� A�do aspekt pA�r tA� qeverisur me vendin. Sa mA� parA� qA� tA� mbA�shtetet nisma e LDK-sA� pA�r zgjedhja tA� parakohshme, por tA� organizuara mirA�, A�shtA� mA� mirA� pA�r qytetarA�t e vendita�?, tha Hoti.

Nga ana tjetA�r, shefi i Grupit Parlamentar tA� LA�vizjes VetA�vendosjes, Glauk Konjufca, tha se qeveria Haradinaj A�shtA� krijuar vetA�m pA�r tA� kaluar demarkacionin dhe formuar asociacionin e komunave me shumicA� serbe. Sipas tij, qeveria aktuale duhet tA� largohet sa mA� parA�.

Lexo edhe:  Apeli hedh poshtë aktakuzën kundër Pal Lekajt

a�?Pra [kjo qeveri ] nuk ka lidhje as me zhvillim ekonomik, as me zhvillim tA� arsimit, as me pA�rmirA�sim tA� shA�ndetA�sisA�. Kurse sa i pA�rket kA�saj qA� po thonA� qA� A�shtA� jo patriotike tA� rrA�zohet kjo qeveri me ListA�n Serbe, si A�shtA� e mundshme tA� thuhet kA�shtu, kur Lista Serbe A�shtA� nA� qeveri. Pra, tA� thuash qA� A�shtA� e pandershme tA� rrA�zohesh me ListA�n Serbe, kurse qenka e ndershme tA� qeverisA�sh me ListA�n Serbe, kjo me tA� vA�rtet nuk do komenta�?, tha Konjufca.

Koalicioni aktual po ballafaqohet me faktin e humbjes sA� shumicA�s nA� Kuvend, pasi qA� Lista Serbe ka vendosur tA� kalojA� nA� opozitA�.

NdA�rkohA�, mbi qeverinA� rA�ndojnA� edhe disa aktakuza tA� ngritura sA� fundi nga Prokuroria e Shtetit ndaj tre ministrave tA� saj. /REL

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.