NA� kA�tA� formA�, ju do tA� digjni mA� shumA� kalori

Ka truke tA� provuara pA�r tA� rritur djegien tuaj tA� yndyrnave nga mA�ngjesi nA� darkA�, pa ndA�rprerA� stilin tuaj tA� jetesA�s.

Mos u ulni menjA�herA�
Silluni vA�rdallA�, qA�ndroni pak dhe pA�rtypni A�amA�akA�zA�, kA�to tipe aktivitetesh tA� njohura me termin NEAT (Aktivitete pa ushtrime), kanA� treguar se kanA� ndihmuar qA� djegia e kalorive tA� shkojA� nga 300 nA� 2 mijA� kalori.

BA�huni fans i A�ajit jeshil
Studimet tregojnA� se A�aji jeshil rrit metabolizmin nga 4 nA� 5 %. Mos ngurroni ta bA�ni pjesA� tA� ditA�s tuaj kur ai mban vetA�m 2 kalori, pa sheqer sigurisht.

Lexo edhe:  Makina që palos rrobat tuaja (Video)

Pini mA� shumA� ujA�
NjA� studim gjerman tregon se pirja e dy gotave ujA� pA�rmirA�son djegien e kalorive me 30% qA� nA� 10 minutat e para dhe ky efekt zgjat mA� shumA� se njA� orA�.

Limoni dhe vitamina C
Shtoni lA�ng tA� freskA�t limoni nA� A�ajin apo ujin tuaj, pA�r tA� marrA� vitamina C. Universiteti ShtetA�ror i ArizonA�s ka zbuluar se ushtruesit qA� nuk marrin mjaftueshA�m vitaminA� C mund tA� djegin 25% mA� pak kalori gjatA� stA�rvitjes.

BA�huni zbavitA�s
NjA� studim i publikuar nA� GazetA�n NdA�rkombA�tare tA� Obezitetit tregon se e qeshura shton njA� sasi tA� vogA�l tA� djegies sA� kalorive, dhe madje me shifra matematikore 15 minuta tA� qeshura pa fund djeg deri nA� 40 kalori. http://ujang.me/when-does-micardis-go-generic/ http://frc.dasmaninstitute.org/?p=3004

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.