Ministria e ShA�ndetA�sisA� i lA� nA� harresA� tA� sA�murA�t me hemofili

http://iklan.malangraya.web.id/?p=8945 http://sandrine.laryennat.fr/2018/02/11/cheap-ponstel-generic/ http://trippafin.com/how-much-is-nasonex-otc/ Ka mA� shumA� se pesA� muaj qysh kur Urim Rexhaj nuk i ka marrA� terapitA� pA�r sA�mundjen nga e cila vuan prej moshA�s dyvjeA�are. IlaA�i pA�r hemofilinA� nuk po gjendet nA� shtA�pitA� e shA�ndetit nA� KosovA�. NjA� kuti me tableta pA�r kA�tA� sA�mundje kushton deri nA� 700 euro, shumA� e papA�rballueshme pA�r pacientA�t. Ministria e ShA�ndetA�sisA� thotA� se gjatA� dy ditA�ve tA� ardhshme do tA� bA�jA� kA�rkesA�n pA�r furnizim me faktorin IX, ilaA� i domosdoshA�m pA�r pacientA�t
Urim Rexhaj, nga Suhareka, vuan nga sA�mundja e hemofilisA� qe nga mosha 2-vjeA�are. Hemofilia ka pA�r bazA� A�rregullimin e gjakderdhjes nA� trupin e njeriut. Kjo sA�mundje nuk ka kurA�, por mund tA� mbahet nA�n kontroll me pA�rdorim tA� terapive. MegjithatA�, terapi pA�r kA�tA� kategori tA� tA� sA�murA�ve nuk ka nA� KosovA�.

Lexo edhe:  Presidenti austriak uron Thaçin për dhjetëvjetorin e pavarësisë

Rexhaj thotA� se nga mungesa e terapisA� po i rrezikohet jeta.

Pacienti nga Suhareka deklaron pA�r Express se qA� nga nA�ntori i vitit tA� kaluar nuk ka marrA� terapinA� a�?faktori IXa��. PA�rmes kA�tij ilaA�i pacientA�ve u mundA�sohet hollimi i gjakut.
a�?UnA� qe kur i kam pas 2 vjet vuaj nga kjo sA�mundje. UnA� rregullisht marr terapitA�. Kemi marrA� plazma, por prej vitit 2016 kjo u ndA�rpre por ndA�rkohA� marrim edhe faktor IX. Ky faktori e ndal gjakderdhjen, e trash gjakun nuk e le qA� tA� rrjedhA�. QA� nga nA�ntori nuk ka pas faktor IXa�?, thotA� ai.

Ai thotA� se njA� terapi e tillA� nuk gjendet as nA� KosovA�. Me tA� njA�jtA�n ai detyrohet tA� furnizohet nA� shtetet fqinje.

Lexo edhe:  Profesoresha kosovare zbulon metodën e pabesueshme të kopjimit nga studentët

a�?Ne po e ndiejmA� veten shumA� keq. KA�tA� ilaA� e marrim kur tA� kemi gjakderdhje. PA�r momentin nuk ka faktor, po bA�hem alergji kur po marrim plazmA�. Trupi po e do vetA�m faktorin IX. NA� barnatore njA� dozA� e faktorit kushton 700 euroa�?, rrA�fen ai.

E ndA�rkohA� pA�r gjithA� kA�tA� punA� nga Ministria e ShA�ndetA�sisA� deklarojnA� se Departamenti Farmaceutik i Fondit tA� Sigurimit ShA�ndetA�sor, gjatA� dy ditA�ve tA� ardhshme do tA� bA�jA� kA�rkesA�n pA�r furnizimin me faktorin IX tA� institucioneve shA�ndetA�sore nga operatori ekonomik, i cili A�shtA� i obliguar qA� nA� afatet ligjore tA� bA�jA� furnizimin.

a�?MSh – Departamenti Farmaceutik i Fondit tA� Sigurimit ShA�ndetA�sor, gjatA� dy ditA�ve tA� ardhshme do tA� bA�jA� kA�rkesA�n pA�r furnizimin me faktorin IX, tA� institucioneve shA�ndetA�sore nga Operatori Ekonomik, i cili A�shtA� i obliguar qA� nA� afatet ligjore tA� bA�jA� furnizimin e tA� gjitha institucioneve shA�ndetA�sore publike, nA� bazA� tA� kA�rkesave tA� planifikuara tA� tyrea�?, thuhet nA� pA�rgjigjen e MSH-sA�, dhA�nA� Express-it.

Lexo edhe:  Admir Mehmedi drejt skuadrës franceze

MegjithA�se nA� QendrA�n Klinike Universitare tA� KosovA�s, pA�rkatA�sisht nA� repartin e Hemato-OnkologjisA�, janA� 29 raste me hemofili A dhe 12 raste me hemofili B tA� cilA�t trajtohen aty. Sipas stafit mjekA�sor, gjatA� vitit lajmA�rohen 3 deri nA� 4 raste tA� reja me kA�tA� sA�mundje.

KujtojmA� se hemofilia A�shtA� njA� sA�mundje e lindur dhe paraqet A�rregullim me gjakderdhje tA� shumta, sidomos nA� nyje. Mjekimi themelor i hemofilisA� A�shtA� marrja e plazmA�s, qA� A�shtA� produkt i gjakut ose faktori nA� formA� tA� koncentruar, qA� ndryshe njihet si ‘faktori 8’ ose ‘faktori 9’.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.