Haradinaj: Autoudha qA� lidh shqiptarA�t, ekonominA�, por edhe ndjenjat!

Kryeministri i KosovA�s, Ramush Haradiaj, mori pjesA� nA� 19-vjetorin e Betejes sA� Zhegocit dhe bA�ri homazhe te lapidari i dA�shmorA�ve tA� rA�nA� nA� kA�tA� betejA�. E nA� nderim tA� tA� rA�nA�ve nga kjo betejA�, sot nisA�n edhe punimet pA�r autostradA�n PrishtinA�-Gjilan-Dheu i BardhA�.

Para shumA� pA�rfaqA�suesve tA� jetA�s politike tA� KosovA�s, ministra, zA�vendA�sministra, por edhe pA�rfaqA�sues nga Presheva, kryeministri Haradinaj tha se kA�tA� vit ndihemi mA� mirA� se vitet tjera, kur i kujtojmA� tA� rA�nA�t pA�r liri, sepse, po bA�hemi bashkA�, po bashkohet Presheva me PrishtinA�n.

a�?Autorruga qA� lidh Gjilanin-Dheun e BardhA�, i lidh shqiptarA�t, ekonominA�, por edhe ndjenjata�?, tha kryeministri, duke shtuar se rreth 87 milionA� euro tA� pjesA�s sA� parA� tA� projektit janA� tA� zotuara dhe kohA�zgjatja e realizimit A�shtA� 30 muaj.

Lexo edhe:  Arrestohen katër persona për ‘keqtrajtim apo braktisje të fëmijës’

a�?Ajo qA� mA� bA�n tA� krenohem sot, A�shtA� se po i dalim zot A�do pjese tA� atdheut dhe Prishtina, do tA� jetA� e lidhur me PejA�n, GjakovA�n, Gjilanin, PreshA�vA�n, Shkupin, TiranA�n. Pra, gjithA� infrastrutkura e KosovA�s do tA� jetA� e pA�rmbyllura�?, u shpreh kryeministri Haradinaj, duke shtuar se deri mA� 2023 asnjA� qendA�r e KosovA�s nuk do tA� jetA� e palidhur me autorrugA�.

Ministri i InfrastrukturA�s, Pal Lekaj tha se, falA� gjakut tA� dA�shmorA�ve, ne kemi mundA�sinA� e investimeve dhe modernizimit tA� infrastrukturA�s sonA� rrugore.

Ministri Lekaj njoftoi gjithashtu se nA� fillim tA� vitit 2019 do tA� fillojA� autostrada tjetA�r Istog-PejA�-De A�an-GjakovA�.

Lexo edhe:  Sveçla: Haradinaj t’i kërkojë falje Murat Mehës

NdA�rkaq, kryetari i KomunA�s sA� Gjilanit, Lutfi Haziri, tha se ky integrim i jep KosovA�s mundA�si, qA� edhe nA� korridorin e kombit, Anamorava dhe kjo pjesA�, tA� integrohen mA� pak se gjysmA� ore, por edhe KosovA�s nA� daljen e korridorit tA� dhjetA� ndA�kombA�tar, qA� A�shtA� Shkup-Selanik.

Autostrada PrishtinA� a�� Gjilan a�� Dheu i Bardhe do tA� jetA� 22.6 kilometra, me katA�r korsi dhe tA� gjitha standardet e nevojshme dhe qA� do tA� shkurtojA� kohA�n e lA�vizjes nga Prishtina nA� Gjilan, e nA� kA�tA� drejtim edhe me KosovA�n Lindore dhe anasjelltas.

Lexo edhe:  Emri që ka ia ka ndaluar udhëtimet jashtë vendit

PA�r Haradinajn, merita e nisjes sA� njA� projekti kaq tA� rA�ndA�sishA�m infrastrukturor dhe ekonomik, nuk A�shtA� meritA� vetA�m e tij apo vetA�m e QeverisA� Hardinaj, por A�shtA� meritA� e gjithA� qeverive, e qytetarA�ve, e taksapaguesve, tA� cilA�t i pA�rgA�zoi nA� ve A�anti, duke shtuar se edhe hekurrudha po i zA� parametrat qA� i ka regjioni dhe me kA�tA�, Kosova po e ndryshon fizionominA� e ekonomisA� sA� saj. http://ujang.me/how-much-does-flomax-cost-at-walmart/ http://bursasoylem.com/2018/02/14/cheap-antivert-medication/ http://frc.dasmaninstitute.org/?p=2961

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.